Mamy pre mamy

0

Autorom tohto projektu je české občianske združenie Nedoklubko, s ktorého láskavým dovolením môže o.z. malíček koordinovať projekt na Slovensku.

Mamičky predčasne narodených bábätiek strávia často niekoľko mesiacov v nemocnici, kým ich vytúžené bábätko opustí inkubátor a môže byť prepustené do domácej starostlivosti. Toto obdobie je pre nich mimoriadne náročné – čas, ktorý trávia v obrovskom strachu o svoje drobulinké bezmocné dieťatko, častokrát bojujúce o život.

Preto ostatné mamy predčasniatok, ktoré si tým tiež prešli, ale aj ktokoľvek iný, kto by chcel obetovať trošku svojho času pre krásnu myšlienku, vyrábajú malé darčeky (napr. srdiečka) ako emocionálnu podporu pre mamičky, ktoré sú v nemocniciach a tiež pre bábätká – predčasniatka.

Tieto detičky sú tak drobulinké, že je často nemožné zohnať pre ne akékoľvek oblečenie v takej mikro-veľkosti. Každá mamička však túži po tom, aby jej dieťatko bolo pekne oblečené a je to naozajstná radosť, keď môže dať svojmu bábätku ešte v inkubátore čiapočku či ponožtičky.

Upliesť či ušiť malú čiapočku nie je nič zložité a zvládne to aj úplný začiatočník. Ak si nie ste istí, môžete navštíviť workshop napr. v materských centrách na Slovensku, kde sa v rámci projektu Mamy pre mamy naučíte takéto darčeky vyrábať.

Okrem darčekov pre mamičky a bábätká sa usilujeme vyrábať aj potrebné veci pre neonatologické centrá, ktorých je stále nedostatok, pretože spotreba je veľmi veľká. Šijú sa tak podložky a polohovátka pre bábätká v inkubátoroch, prikrývky na inkubátory, drobné oblečenie pre bábätká…

Do projektu sa okrem dobrovoľníkov zapájajú aj mamičky v materských centrách, materské škôlky či školy, domovy dôchodcov…Zapojiť sa môžete aj Vy.

Darčeky – ako na to? Čiapočky Malí dobrovoľníci Šitie čiapočiek a ponožtičiek

Ak máte nejaké darčeky, ktoré by ste chceli odovzdať mamičkám alebo neonatologickému oddeleniu, prosím – kontaktujte svoju regionálnu koordinátorku uvedenú na našich stránkach, ktorá tieto vecičky zbiera a odovzdáva. Z našej webovej stránky si môžete stiahnuť štítky, ktorými svoje darčeky môžete označiť a pripísať aj povzbudivé slová pre mamičku, ktorá darček dostane. Nezabudnite nám poslať aj fotografie a počet vecičiek, ktoré ste vyrobili, a pár slov o Vás – uverejníme ich na stránke projektu.

Radi by ste niečo vyrobili, ale neviete ako na to? Na našich stránkach a na stránkach Nedoklubka postupne nájdete návody a nápady na darčeky. Alebo môžete navštíviť niektoré z vybraných materských centier, ktoré usporadúvajú tvorivé workshopy Mamy pre mamy.

Nie ste tvorivý, ale skôr organizačný a komunikatívny typ? Pridajte sa k našej sieti regionálnych koordinátorov simple-smile-1668173