O nás

0

Malíček je občianske združenie, ktoré  vzniklo  oficiálne v apríli 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí.

Vieme z vlastnej skúsenosti, že predčasné narodenie je pre rodinu i dieťa obrovská psychická záťaž a aj tá najlepšia zdravotná starostlivosť nedokáže zmierniť  všetky jej následky na psychiku a vzťahy v rodine.

Preto sa snažíme byť mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou, aby sme prispeli k zlepšeniu starostlivosti o nedonosené deti a ich rodiny. Participujeme na rôznych projektoch, snažíme sa o zviditeľnenie problematiky predčasných pôrodov, starostlivosti o “predčasniatka” a o komplexnú starostlivosť o rodiny.

NAŠE PROJEKTY
Prehľad projektov, ktoré zabezpečuje malíček.

TLAČOVÉ SPRÁVY
Získajte prehľad o dianí a aktualitách v malíčku.

FOTOGALÉRIA
Pozrite si všetky naše udalosti spolu s nami.

ČLENSTVO
Pridajte sa k nám a staňte sa členom malíčka.

VIDEOGALÉRIA
Videá z malíčkovských udalostí a akcií.

Z MÉDIÍ
Prehľad z tlače. Napísali o malíčku.

Občianske združenie malíček vzniklo  oficiálne v apríli 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí. Nadväzuje na činnosť občianskeho združenia pri Novorodeneckej klinike M. Rusnáka „Nedonosené dieťa“, v Bratislave – Petržalke a klubu „Predčasniatok“, v Prešovskom materskom centre Emerka.
Neformálne sme aktívne ako poradkyne v krízových situáciách spolupracovali s rodičmi už niekoľko rokov. Stretávali sme sa s rodičmi a ich deťmi a odovzdávali si navzájom skúsenosti, riešili problémy a nadväzovali kontakty s ďalšími rodičmi, ktorí potrebovali psychickú podporu.

Pred našom vznikom sme participovali  na spoločných projektoch s českým rodičovským  OZ „Nedoklubko“  –  prvá publikácia o nedonosených deťoch „Narodilo se předčasne“ a brožúra pre rodičov hospitalizovaných detí „Rodičúm nedonošeného miminka“ (200 ks bolo rozdelených do nemocníc na Slovensku).

Koordinujeme český projekt „Mámy pro mámy“ aj na Slovensku. Zapájame MC, školy, škôlky, dobrovoľníkov do výroby drobných darčekov pre mamy po predčasnom pôrode, aby sme ich podporili a vedeli, že nie sú v tomto ťažkom období samy. Darčeky im odovzdávame na neonatológiách.

Vznik združenia s celoslovenskou pôsobnosťou sme cítili ako potrebu nás všetkých. Vieme z vlastnej skúsenosti, že predčasné narodenie je pre rodinu i dieťa obrovská psychická záťaž a aj tá najlepšia zdravotná starostlivosť nedokáže zmierniť  všetky jej následky na psychiku a vzťahy v rodine.

Cieľom občianskeho združenia malíček je podpora rodín s predčasne narodenými deťmi a poskytovanie informácií, poradenstva a rôznych foriem podpory v zložitej životnej situácii.

Naše občianske združenie pôsobí ako platforma umožňujúca rodičom predčasne narodených detí zdieľať skúsenosti, najnovšie odborné poznatky a informácie.

Sprostredkúva rodičom predčasne narodených detí kontakty na osoby a inštitúcie pôsobiace v tejto oblasti, organizuje stretnutia rodičov, príbuzných, širokej verejnosti a odborníkov na problematiku predčasne narodených detí. Spolupracuje s odborníkmi z radov neonatológov, psychológov, detských neurológov, pediatrov a ďalších lekárskych profesií.