Riško (29tt, 1200g a 38cm)

0

Náš príbeh simple-smile-1668173

Risko je vytuzene dieťa, narodil sa rýchlo, z bežného vyšetrenia kde mi oznámili že mám takmer uzavreté prietoky a bábätko sa ma veľmi zle, poslali ma na salu a do hodiny bol na svete. Namiesto 6 júna, sa narodil 23. Marca 2007, v 29tt. Mal 1200g a 38cm. Samozrejme ešte schudol a vazil niečo malo cez kilo. I ked ihneď po sekcii plakal aj napriek absencii liekov na dozretie pľúc, ktoré mu uz nestihli dat, po prevoze na oddelenie bol resuscitovany a ozivovany. Bol taky malicky že som ho v lekarovych dlaniach nevidela. Na druhy den, som sa bola za nim pozriet. Bol maly, krehky a neuveriteľne krásny.

Neustale som mu spievala a hladila jeho malicke telicko. Tretí den dostal infekciu neznamej príčiny do chodidiel. Začal ich vytacat, bol napnuty ako struna a ja som vedela že uz nebude celkom v poriadku. Dôležité však bolo že prežil. Iné som vtedy neriešila. Pani doktorka mi povedala že najdôležitejšie preňho je moje mliecko, ktoré ale asi nebude jednoduché rozbehnúť nakoľko som rodila sekciou a v 29 týždni. Preto som si kúpila elektrickú odsavacku a na režim ostatných babatiek ktoré boli s mamickami so mnou na izbe som každé 2-3 hodiny odsavala. Mliecko sa ukázalo. Najskôr kolostrum, asi 5 kvapiek, potom deci, dve… Vždy ked mi povedali že papa viac a nestačí to, skratila som interval a predlzila dobu odsavania. Nakoniec som mala toľko mliecka, že som “kojila” polovicu oddelenia rizikových deti simple-smile-1668173 Risko sa narodil bez sacieho reflexu a neskôr bol na sanie veľmi slabý, takze sám sa najesť nedokázal. Bola to však moja misia, odhodlanie, dat mu na co ma nárok, čím mu mozem pomôcť.
V nemocnici bol 2 mesiace, kedy som za nim chodila 2x denne, posledne 2 týždne som mohla byt pri ňom stale, aj v noci. Ked nas pustali domov, plakali sme ako deti.

Doma nastal kolotoč vyšetrení, rehabilitacii a zákrokov. Risko mal vysoko vyklbeny bedrovy kĺb. Vykrutenu panvu a tuhe svalstvo. Ako 5 mesačný absolvoval 4 tyzdnovu uzavretú trakciu bedrovych klbov v nemocnici na ortopedii no neúspešne. Preto nas v 8 mesiacoch čakala komplikovaná operácia. Kompletnej rekonštrukcie bedra a 8 tyzdnove sadry na oboch nohách. V roku a pol podstúpil operáciu, kde mu vybrali sroby z prvej operácie. Do 3 rokov, potom absolvoval ešte niekoľko zákrokov. Aduktory, testes, korekcia achiloviek, plastika chodidiel. Spolu bol v narkoze asi 6 krát. A kolotoč rehabilitacii, cvičení, plavania, sledovanie na rizikovom, neurologickom, ortopedickom, chirurgickom, pediatrickom a urologickom oddelení.

Riskov fyzicky vyvin bol týmto všetkým spomaleny a oneskoreny. Ale mentálne bol v poriadku, popredu. Veľmi skoro začal rozprávať, mal veľmi dobru pozornost, pamäť, slovnu zasobu, spieval, staval kocky a bol veľmi citlivý, kľudny a usmievavy chlapček. Všetky zákroky absolvoval s kludom a veľmi hrdinsky. Chodit samostatne začal az v 3 rokoch, kedy sa mu narodila sestricka. Alžbetka sa narodila zdrava, načas, bez komplikácií. Risko sa stal veľkým bratom. Všetko ju učil, smeroval, pomáhal.. Teraz je z neho Velky 7 rocny školák v zakladnej skole pre deti s telesnym obmedzenim a hrdo nosí školskú tašku. Rehabilitujeme ďalej, lavu nozicku ma kratsiu o cca 3 cm, nakoľko bedrova hlavica je nekrozna. Panvu ma vysikmenu, a svalstvo tuhe. Na noc nosi plienky. Minuly rok sa naučil bicyklovať, toto leto vyliezol na svoj prvy strom a energia pre pohyb mu nechýba simple-smile-1668173

Vie nádherne spievať, ma rytmus, cit pre melodiu, ma uzasnu pamäť, fantaziu. Chodi na hudobný a tanečný kruzok. Pri všetkých školských vystúpeniach vystupuje vo všetkých skupinách. Spevackej, tanečnej, divadelnej.. Je skvely recnik, herec. Je veľmi citlivý. Jeho eq je nadpriemerne. V skupine je veľmi obľúbený, je to taky ten neprehliadnutelny ľahko zapamatatelny mily chlapček simple-smile-1668173 Zaujíma sa o vesmír, planéty, sopky, históriu, elektroniku a dievčatá simple-smile-1668173 Som rada že som dostala možnosť byt maminkou tohoto uzasneho stvorenia a vidiet ho uz takého malickeho a sprevádzať ho celým jeho životom.

Kristína Szabová, Maminka malého/veľkého hrdinu Riška a princeznej Alžbetky simple-smile-1668173