Dominika (24tt a 730g)

0

Dominika sa narodila v 24 týždni s hmotnosťou 730g a 31 cm ( 22.9.2009)   z dvojvaječných dvojčiat. Pôvodný termín pôrodu sme mali 7.1.2010 Chlapček bol po pôrode  mŕtvy… Podarilo sa jej schudnúť na 680g. Prešla si v hojnom počte zápalmi. Na 20 deň ju ako 700gramovú operovali pre invágináciu tenkého črievka kde jej následne odstránili 8cm črievka a urobili ileostomiu. Operácia bola náročná , pretože jej zlyhávali orgány museli ju oživovať. Ale je to bojovníčka a dala sa dokopy. Neskôr mala rôzne  infekcie a zápaly pľúc čo tiež aj z doktormi zvládli bravúrne.

V 31 tt. bola operovaná pre retinopatiu nedonosených. Operácia dopadla úspešne. Potom bola pauza a Domuška zbierala gram po grame. A dočkali sme sa aj odchodu domov .Pustili nás 31.12.2009 z váhou 2100g a 42cm. Veľmi sme sa tomu tešili, ale nie dlho. Čakalo nás veľa kontrol medzi , ktoré patrila aj pneumologia kam sme išli 15 dní po prepustení. A hneď si nás tam aj nechali. Skončili sme na kyslíku a odišli sme s ním už aj domov. Nuž a kyslík nám robí spoločnosť dodnes , ale našťastie iba v prípade núdze. Na oxigenoterapii bola zhruba rok. Žiaľ choroby nás moc neobchádzali a tak sme boli dosť často v nemocnici a taktiež aj pre papanie lebo Domka veľmi rada držala hladovku. Až kým sa to znepáčilo našej pani chirurgičke a vyslala nás na operáciu, pretože sme nepriberali. Vo veku osem mesiacov z váhou 3500gramov sme podstúpili ďalšiu operáciu. Zatvorili nám vývod na brušku. Bohužiaľ sa to skomplikovalo tým, že jej zrástli črievka o seba a taktiež aj s pečeňou. Tak sa nám to snažili 5 hodín oddeľovať  kúsok po kúsku.

Zároveň nám odstránili aj slepé črievko aby sa nemuselo neskôr náhodou otvárať bruško.  Držíme poctivo bez zvyškovú diétu.

A tak dosť často zvracia aj keď teraz je to už menej ako kedysi. 2 mesiace po tejto operácii sme absolvovali ďalšiu operáciu, Chvalabohu menej náročnú. Mala veľký hemangion kde sa jej narušil povrch a musel ísť hneď preč. Našťastie bol iba pod povrchom kože na 10 centimetrovej ploche a nie hlbšie. To bola naša posledná operácia a dúfam, že to tak aj ostane.

Neskôr nám bola zistená spina bifida, ktorá nám našťastie nerobí zatiaľ problémy.

Dnes máme 34 mesiacov. Váhu 9 kg a 80cm. Domka je na pohľad zdravé a úžasne dieťa.

Miroslava a Dominika