Príručka pre rodičov predčasniatok

0

Porodila som predčasne (27.tt), ale hlavne veľmi nečakane. V noci som začala krvácať a doobeda som už ležala v pôrodnici a robili mi akútnu sekciu. Netušila som vôbec nič. Čo sa deje?  Čo to znamená mať predčasniatko?  Cítila som sa bezmocná. Hľadala som informácie, aby som mala aspoň pocit pripravenosti. Dostupnej literatúry je však na Slovensku veľmi málo.”

Toto sú skúsenosti  mnohých rodičov predčasniatok. Keďže hlad po informáciách rodín bol veľmi silný, nenechalo to chladných ani slovenských odborníkov, OZ malíček a biofarmaceutickú spoločnosť Abbvie a vypočuli potreby rodičov. Spoločne vytvorili unikátnu príručku, ktorá bola inšpirovaná obdobnou zahraničnou publikáciou.

Hlavný iniciátor príručky je spoločnosť Abbvie, ktorá je v radoch neonatalógov a podporovateľov predčasne narodených detí veľmi známa. Podľa slov autorov “Cieľom príručky je zefektívniť komunikáciu s rodičom a poskytnúť mu čas na absorbovanie množstva informácií, ktoré súvisia s predčasným pôrodom ich dieťaťa. Samozrejme v žiadnom prípade nie je  náhradou za informácie alebo rady od lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov.”

Príručka je rozdelená na 5 častí, aby si rodičia mohli rýchlejšie nájsť potrebné informácie:

Úvod obsahuje všeobecné informácie o predčasne narodenom dieťati. V časti „Kým je moje dieťa v nemocnici“ sú vysvetlené osobitné potreby a niektoré zdravotné problémy predčasne narodených. Táto časť obsahuje aj informácie, ktoré rodičom pomôžu pochopiť pocity, ktoré prežívajú, a vyrovnať sa s nimi. Cieľom časti „Pôjdeme domov“ je pomôcť rodičom pripraviť sa na príchod dieťatka domov a starať sa oň, keď už bude doma. Časť „Vedenie záznamov“ je miestom, kde si rodičia môžu zapisovať dohodnuté kontroly (praktický kalendár v tejto príručke), dôležité telefónne čísla či hmotnosť a lieky dieťatka. V časti „Ďalšie informácie“ nájdu rodičia zoznam kníh, ktoré môžu byť pre nich užitočné, a niektoré webové stránky organizácií, ktoré poskytujú užitočné informácie. Je tu aj „Slovník“ vysvetľujúci niektoré lekárske pojmy a iné výrazy, ktoré používajú lekári a sestry, ktorí sa starajú o predčasne narodené dieťatko.

Brožúrka vznikla v spolupráci s odborníkmi, prednostom Martinskej neonatologickej kliniky  prof. MUDr. Mirkom Zibolenom CSc. a  imunológom doc.MUDr.Milošom Jeseňákom. Štatutárna zástupkyňa “malíček”, Ľubka Kaiserová,  spracovala  do nej užitočné rady, tipy  a kontakty . Teší nás, že sme mohli byť pri zrode príručky aj my, rodičia z malíčka a prispieť k tomu, aby sa dostala k Vám. Malíček a predčasniatka nesmeli chýbať ani pri krste tejto unikátnej príručky. Krstnými mamami boli neoficiálna mama všetkých predčasniatok Ľubka Kaiserová a Martina Andrášiková z Abbvie

Bružúrka sa v súčasnej dobe distribuuje do viac ako 15tich neonatologických oddelení po celom Slovensku a rodičia sa k nej dostanú bezplatne. Prípadne si ju môžete stiahnuť na nasledovnom linku.