Po východe putujú malí bojovníci

0

Každý rok sa na Slovensku predčasne narodí asi päť tisíc detí. Filipko sa narodil v 27. týždni tehotenstva. Na svet prišiel s hmotnosťou 680 gramov. Lekári mu nedávali veľkú šancu na prežitie, ale on, rodina, priatelia, zdravotnícky personál a celé nebo bojovali o jeho život.

„Po troch mesiacoch sme si ho hrdo niesli domov už ako dvojkilového. Boh nám dal veľký zázrak,“ spomínajú po rokoch rodičia predčasne narodeného chlapčeka.

Hodiny, dni, týždne

Aj to je jeden z emotívnych príbehov predčasne narodených detí. Viac sa o ňom aj o mnohých iných môžete dozvedieť na putovnej výstave „Narodil sa bojovník!“. Koná sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí.

Výstava obsahuje fotografie a príbehy bojovníkov z celého Slovenska, ktorí prišli na svet veľmi skoro. Za každou fotografiou sú hodiny, dni, týždne modlitieb, prosieb, otázok, dúfania rodičov. Ukazuje aj na obrovské množstvo práce, ktorú odvádzajú lekári a sestry na neonatologických oddeleniach. Pozrieť si ju môžete do 11. novembra v Nemocnici A. Leňa v Humennom, od 13. do 21. novembra ZOC Max, Prešov.

Purpurové budovy

Pri tejto príležitosti sa v nedeľu vo Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove uskutoční benefičný koncert o 17.00.

Nasvietená tiež do purpurova 16. novembra bude Vodárenská veža a Mestská radnica v Prešove, v Košiciach súsošie Immaculata a Dóm sv. Alžbety.

Každý rok sa na Slovensku predčasne narodí asi 5-tisíc detí, teda pred ukončeným 37.týždňom tehotenstva. Zvyčajne sa u nich vyskytujú dlhodobé zdravotné následky, aj 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov.

Za posledné desaťročie vzrástol počet predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 gramov o 30 percent.

Zdroj: http://kosice.korzar.sme.sk/c/20378520/po-vychode-putuju-mali-bojovnici.html