Šilov ´Zázrak´(rozhovor so Šilom)

0

Prinášame Vám rozhovor so začínajúcim mladým rapperom Šilom (vlastným menom Jozef Šinál). Podobne, ako do životov rodičov predčasne narodených detí, aj do Šilovho života vstúpila téma predčasne narodeného dieťaťa veľmi nečakane, v podobe dnes už dvojročného synovca Peťka.

Tento mladý človek sa rozhodol svoje pocity pretaviť do hudby, ktorá v súčasnej dobe oslovuje hlavne mladú generáciu. Chcel dostať túto problematiku medzi tých, ktorých sa táto téma môže o pár rokov tiež dotýkať.

Šilo je dvadsaťtriročný rodák z Dolného Kubína. Hudbe a písaniu vlastných textov sa venuje od detstva. Postupne nachádzal svoj smer, ktorým je hip-hop. Vo svojich textoch sa nebojí siahnuť aj po vážnejších témach a jednou z nich bolo aj predčasne narodenie synovca Pieseň Zázrak je o predčasnom narodení bábätka.

Čo Ťa viedlo k tomu napísať takúto pieseň a ako pieseň vznikala?

Verím, že mnoho ľudí sa v piesni nájde. Všetky príbehy a všetky texty, ktoré píšem vznikli a budú vznikať zo skutočných životných situácii. V prvom rade by som chcel poďakovať priateľke Erike, jej mamine a Peťkovej mamine. Presvedčili ma, aby som sa tejto téme naozaj začal venovať. Na začiatku som len počúval. Vypočul som si Peťkov príbeh od jeho maminy Ivet. Neskôr som začal študovať na internete o predčasniatkach. Čítal som časopisy, knihy, počúval príbehy, pozeral videá, aby som správne pochopil tému. Trvalo mi približne dva až tri mesiace, kým som pochopil o čo ide. Až potom som si dovolil zobrať pero a papier a začal písať! Chcel som, aby sa to čo najviac podobalo príbehu môjho synovca, ale zároveň aby to bolo celkovo o predčasne narodených deťoch. Naozaj mi pomohla Ivet a priateľka, ktoré mali trpezlivosť a vydržali až do konca. Text som taktiež písal približne mesiac, čo je u mňa nezvyčajné (väčšinou napíšem text oveľa skôr), ale dal som si záležať. Tato pieseň je spravená ako poďakovanie mamičkám, doktorom, sestričkám a samozrejme deťom, ktoré si niečím podobným prešli.

Aké boli ohlasy na pieseň a na jej videoklip?

Veľa ľudí mi písalo, že mi ďakuje, že pri vypočutí piesne plakali. A možno to bude znieť hlúpo, ale presne to som chcel. Nie to, aby plakali, ale aby plakali od radosti a šťastia. Do tvorby klipu sme zapojili mamičky z Modrého koníka. Každý kto chcel, mohol prispieť k tejto piesni tým, že poslal fotku svojho malého zázraku. A poviem vám, bolo ich dosť, čo ma teší. Mierne ma to na začiatku prekvapilo, lebo som nečakal taký zaujem. Neľutujem, že som sa na to dal a som rád, že som to dopísal a nahral.

Ja osobne som tiež plakala a vždy, keď ju počujem, plačem. Je to téma, ktorá chytí za srdce.

Naozaj? To ma teší. Snažil som sa spraviť pieseň tak, aby si to vypočulo čo najviac ľudí. Chcel som tieto detičky dostať do popredia. Nerobil som to kvôli peniazom! Nerobil som to, aby som sa na tom ´zviezol´, či sa preslávil. Robil som to skutočne zo srdca.

Plánuješ v budúcnosti pokračovať v textovaní podobných tém?

Áno, chcem sa zamerať viac na témy, čo sa týkajú života. Momentálne pracujem na téme rodina. Vyrástol som z tém ako je moje mesto, rôzne party, treky, drogy. Vidím význam už v úplne niečom inom.

A čo koncerty? Kde ťa môžeme najbližšie počuť?

V najbližšej dobe budem hlavne v Českej republike, ale samozrejme plánujem nejaké koncerty aj na Slovensku. Chcel by som rozbehnúť aj akcie pre predčasniatka. Neberiem všetko čo mi príde pod ruku, ale som rád za každú akciu, na ktorej môžem byť.

Čo všetko plánuješ do blízkej budúcnosti?

Tento rok plánujem rozbehnúť viac koncertov, aby som svoju hudbu posunul viac medzi ľudí. Približne o dva mesiace dokončím svoj prvý album, ktorý nadväzuje na demo ´V skratke´, na ktorý som mal veľmi dobrý ohlas. Po albume by som sa chcel zamerať na videoklipy a rozbehnúť spoluprácu s producentami.

Ďakujem Ti za rozhovor Šilo. Som rada, že som Ťa mohla spoznať. Želám Ti, aby sa Ti v živote darilo a posúval si sa ďalej. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Pozn. Rozhovor je v skrátenej podobe oproti originálu.

Foto: súkromný archív autorky Kelečeniová Lucia, súkromný archív Šilo

Hlavná Šilova stránka: https://www.facebook.com/%C5%A0ILO-316276621895633/?fref=ts