Malí veľkí bojovníci: Drobci, ktorí prišli na svet priskoro, dnes majú svoj deň

0

17.11.2015 Je to taký zvláštny pocit, keď sa mamička vracia domov z pôrodnice bez svojho dieťaťa. Pretože sa narodilo predčasne a muselo zostať v starostlivosti odborníkov. Práve dnes okrem 26. výročia Nežnej revolúcie slávime aj Deň predčasne narodených detí.

Sama patrím k mamám, ktoré odchádzali z nemocnice s prázdnymi rukami a môj druhorodený syn sa do našej rodiny začlenil až po dlhých šiestich týždňoch. Okrem vedomia, že moja ratolesť je v starostlivých rukách lekárov a sestier, všetkým mamám odlúčeným od svojich detí pomáha aj občianske združenie Malíček. Venujú sa podpore rodičov, šíria povedomie o predčasných pôrodoch, spájajú odborníkov a rodičov s cieľom uľahčiť štart do života tým najmenším z nás. To sa darí aj vďaka pomoci mamičiek, ktoré háčkujú a pletú vecičky pre predčasne narodené deti a potom nimi obdarúvajú neonatologické oddelenia po celom Slovensku. A verte, že také miniatúrne čiapočky či ponožky, aké tieto deti nosia, v obchodoch nenájdete. Ich pomoc je nielen praktická, ale hlavne je emocionálnou podporou pre rodičov, ktorých deti sú dlhodobo hospitalizované.

Organizácie, ktoré sa venujú pomoci predčasne narodeným deťom, sa v novembri rôznymi aktivitami snažia zvyšovať povedomie verejnosti o predčasných pôrodoch a s nimi spojených problémoch. Jednou z aktivít, ktorými svet tento deň oslavuje, je nasvecovanie významných objektov, budov, pamiatok a monumentov, purpurovou farbou – oficiálnou farbou Svetového dňa predčasne narodených detí. Sedemnásteho novembra tak môžeme každoročne vidieť purpurový Empire State Building, purpurové Niagarské vodopády, alebo purpurový Bratislavský hrad, Dóm sv. Alžbety a súsošie Immaculata v Košiciach či Vodárenskú vežu v Prešove. Ľudia si predčasniatka môžu pripomenúť aj doma zapálením špeciálnych purpurových sviečok.

Už štyri roky sa tiež udeľuje ocenenie Purpurové srdce. Tento rok ho 12. novembra získali hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu profesor Mirko Zibolen, členka výkonnej rady združenia Malíček pre región východ Mária Palenčárová a europoslankyňa Jana Žitňanská. In memoriam ho udelili vedúcej sestre kliniky neonatológie v košickej detskej nemocnici Dane Greskovitsovej.

zdroj: http://zivot.cas.sk/clanok/30288/mali-velki-bojovnici-drobci-ktori-prisli-na-svet-priskoro-dnes-maju-svoj-den